{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Každodenný kontakt s prírodou

Vytvoriť krásny, otvorený a presvetlený priestor je snom každého z nás a pri správnom návrhu to možno uskutočniť kdekoľvek. Plne funkčný domov na malom priestore s moderným usporiadaním v tradičnej oblasti? Žiadny problém! Na Slovensku, neďaleko Bratislavy, sa medzi tradične vyzerajúcimi domami objavuje nová, zaujímavá forma moderného bývania. Výhodou jednopodlažných bungalovov je, že sú všetky miestnosti umiestnené v jednej rovine, čo umožňuje intenzívny kontakt domu s okolím. Majitelia domu sa tak cítia bližšie k prírode, aj keď môžu pracovať len s obmedzeným priestorom.

Praktické nápady bez kompromisov

Architekti a návrhári interiérov sa pri dome tejto rodiny museli vysporiadať s niekoľkými náročnými úlohami, a to predovšetkým v dôsledku faktorov, s ktorými sa pri tomto novom type stavieb stretávajú mnohí majitelia domov: veľkosť pozemku, umiestnenie stavby a zlý prístup k prirodzenému svetlu. To všetko sťažovalo návrh domu, ktorý by spĺňal všetky potreby rodiny. Architekti tu museli využívať nezvyčajnejšie nápady a dbať na to, aby nerobili kompromisy, ktoré by viedli k tomu, že by rodina nemohla budovu po nasťahovaní naplno využiť. Namiesto ústupkov hľadali jedinečné riešenia, ako vytvoriť útulný domov plný denného svetla s výnimočnou atmosférou, v ktorom slnečné lúče prechádzajúce oknami dodávajú energiu do ďalších dní. Vďaka správnej kombinácii okien blízko seba maximálne využili denné svetlo a výhľad v každom mieste domu. Vďaka tomu si rodina môže vychutnávať prirodzené svetlo pri príprave jedla alebo pri posedení na pohovke, vďaka roletám a riešeniam tepelnej ochrany ho však môže aj regulovať.

Potrebovali sme netradičné nápady, aby výsledná stavba bola svetlým a vzdušným rodinným domom, ktorý obsahuje moderné prvky a zároveň sa začlení do okolia.

Dobre osvetlené obytné miestnosti

Vzhľadom na to, že bungalov stojí na malom pozemku, je kontakt s krajinou obmedzený a to isté platí aj o dostupnosti svetla. S trochou tvorivosti a praktickým usporiadaním sa však tieto obmedzenia budovy premenili na výhodu. Chodba v dome rozdeľuje dom na dve časti, dennú a nočnú. Do dominantnej časti domu, v ktorej sa nachádza obývacia izba, kuchyňa a jedáleň, preniká denné svetlo tromi svetlíkmi VELUX.

Privedenie denného svetla do skrytých priestorov

Svetlo samozrejme nesmie chýbať ani v ostatných častiach domu. V chodbe a pri vstupe do domu boli namontované elegantné svetlovody, ktoré prenášajú denné svetlo dovnútra z roviny strechy. Svetlovody VELUX privádzajú prirodzené svetlo aj do najskrytejších priestorov domu, ako je napríklad šatník. Majitelia si priali byť v kontakte s prírodou a okolitým prostredím, preto našli spôsob, ako to dosiahnuť aj v tejto časti domu. Svetlovody, ktoré zvnútra pripomínajú stropné svetlo a zvonku malé svetlíky integrované do strešnej konštrukcie, majú zároveň tú výhodu, že umožňujú vetranie. Vďaka tomu sa v dome lepšie žije a je v ňom príjemnejšie vďaka zdravšiemu a prívetivejšiemu prostrediu. V takýchto lokalitách majú strešné okná ďalšiu výhodu: zvislé okná by ponúkali iba výhľad na plot alebo na susednú budovu, strešné okná ukazujú nájomníkom mraky plynúce okolo, a spájajú ich tak s prírodou aj uprostred mesta alebo v husto zastavaných oblastiach.

Odporúčané výrobky VELUX
Strešné okno GGL s elektrickým napájaním
Prejsť na výrobok

Ľahká vonkajšia roleta (SSS)
Prejsť na výrobok
VELUX svetlovod (TWR)
Prejsť na výrobok